מרכזים ומכוני מחקר​

המכון ללימודי ים על שם רקאנטי

המכון ללימודי ים על שם לאון רקנאטי (RIMS) הוקם בשנת 1975 כדי לספק את התמיכה הלוגיסטית הנדרשת למחקר הימי. המכון ממוקם ברשות המחקר של אוניברסיטת חיפה. המכון תומך בפרויקטים של מחקר יבשתי, חופי ותת-מימי הנערכים על ידי החוקרים הבכירים של המחלקה לציוויליזציות ימיות, על ידי תלמידי המחקר של החוג ועל ידי מספר רב של חוקרים שותפים הקשורים אליו ישירות. המכון הינו ייחודי בישראל ובין המובילים בעולם בארכיאולוגיה תת-ימית. מאז הקמתו, היה חלוץ במחקר מוביל וביסס מוניטין אוניברסלי באיכות ובחדשנות במחקר. 

קישור לאתר המכון

המכון לארכיאולוגיה על שם זינמן

מכון זינמן לארכיאולוגיה הוקם בשנת 1988 בזכות נדיבותם של בטי זינמן ובעלה המנוח פיליפ זינמן מפלורידה, חברים נאמנים של אוניברסיטת חיפה. בגלל מיקומו של המכון באוניברסיטה על ראש הר הכרמל, בצמוד למישור החוף הצפוני, לעמקים ובסמוך לגליל ולגולן, היה זה אך טבעי שמטרתו העיקרית תהיה חקירת כל התקופות השונות של העת העתיקה בצפון ישראל.

קישור לאתר המכון

המרכז לחקר ההיסטוריה של הים התיכון

המרכז לחקר ההיסטוריה של הים התיכון (HCMH) מקדם את אוניברסיטת חיפה כמוקד פעילות בינלאומי מוביל של לימודי הים התיכון הקדם-מודרני. המרכז פועל להעצים ולמקד את המחקר באוניברסיטת חיפה, כדי למקם את חוקריה ברשתות מחקר פעילות בארץ ובחו״ל שעניינן ההיסטוריה של הים התיכון. הוא מגייס חוקרים מצטיינים בולטים, ומחזק תוך כך את תחום לימודי הים התיכון בחיפה, כמו גם את תחום לימודי ההיסטוריה עצמם. בין היתר מדגיש המרכז את חקר האגן המזרחי של הים התיכון, ומעודד שיתופי פעולה בין-תחומיים בנושאים ים-תיכוניים רחבים יותר, דוגמת מדעים ימיים ואקולוגיה, בהם כבר מיצבה עצמה האוניברסיטה בחזית המחקר.

                                   קישור לאתר המכון